Pani od Czytania

Nauka czytania: Start Etap 1

Jak nauczyć dziecko czytać?

Twoje dziecko zna trochę literek, umie je sprawnie rozpoznawać i łączyć w proste sylaby, ale nie wiesz jak przejść do czytania książek? Mam dla Ciebie dwie wiadomości i zacznę jak zwykle od tej gorszej 😉

Od znajomości liter do czytania książek daleka droga

Jeśli próbowałaś uczyć dziecko czytania dając mu do ręki książeczkę i pokazując jak “składać literki” zapewne zauważyłaś, że jest to dla dziecka męczące i trwa dosyć długo. Na początkowym etapie złożenie nawet 4-literowego słowa może być dla dziecka przeprawą i często po przebrnięciu przez kilka takich wyrazów dziecko ma już dosyć ćwiczeń.

Jak sprawić, aby nauka czytania była łatwiejsza? Przede wszystkim trzeba pracować na dostosowanych materiałach – z ograniczoną ilością liter, z prostymi sylabami i wyrazami. Co więcej – aby ułatwić dziecku składanie dłuższych wyrazów musimy nauczyć go składać wyrazy z większych cząstek, niż litery, czyli z sylab. Tak po prostu czyta się łatwiej!

Przyjrzyj się temu przykładowi. Mamy wyraz “motyle”.

 • Dziecko składając go z liter usłyszy: my-o-ty-y-ly-e. Musi wypowiedzieć 6 cząstek, a to, co słyszy nie brzmi jak docelowy wyraz.
 • A teraz spróbujmy przeczytać go sylabami: mo-ty-le. To tylko 3 cząstki, a złożony wyraz brzmi tak, jak docelowy.

Teraz już rozumiesz dlaczego tak ważne jest, aby dziecko uczyło się czytania przez składanie sylab, a nie liter. Jest tylko jeden problem. Jak sprawić, aby dziecko widziało sylaby w wyrazie “motyle”? Jest to zazwyczaj największe wyzwanie, przed którym stoją rodzice. Jeśli tylko będziesz czytać dalej dowiesz się, że to już nie musi być Twoje zmartwienie.

Przechodzimy bowiem do tej dobrej wiadomości

Widząc te wszystkie problemy z czytaniem u dzieci, szukałam rozwiązań tych problemów i znalazłam je. Wypróbowałam w pracy z blisko dwiema setkami dzieci. I mogę Cię zapewnić, że dokładnie wiem jak nauczyć Twoje dziecko szybkiego i sprawnego składania sylab, automatycznego widzenia ich w wyrazach, a co za tym idzie sprawnego składania całych wyrazów w tekście.

Skuteczny kurs nauki czytania

Wracając do początku tego tekstu – jeśli Twoje dziecko zna trochę literek i potrafi je składać w sylaby, ale nie wiesz jak przejść do czytania książek – skorzystaj z mojego kursu Nauka czytania: Start, który składa się z 3 etapów.

Etap 1

Przechodząc przez 1 etap kursu Twoje dziecko:

 • wzmocni szybkość i automatyzm w czytaniu sylab prostych otwartych (np. “ma”) i zamkniętych 3 literowych (np. “mam”),
 • nauczy się szybko i sprawnie składać słowa z prostych sylab (np. Pola, lato, mąka, potem, pasek)
 • nauczy się widzieć sylaby w wyrazach niepodzielonych i czytać sylabami wyrazy nowe, nieznane
 • będzie trenowało czytanie na ograniczonej ilości materiału, ale bez efektu “uczenia się tekstów na pamięć”
 • skupi się nie tylko na czytaniu, ale także na rozumieniu treści
 • oprócz samego czytania wytrenuje koncentrację, spostrzegawczość, percepcję i pamięć wzrokową, przetwarzanie wzrokowe od lewej do prawej, szybkość przetwarzania wzrokowego

To wszystko stworzy solidny fundament, na którym można budować dalsze umiejętności, w kolejnych etapach kursu 🙂

Co zawiera kurs nauki czytania?

Podczas Etapu 1 przepracujecie 6 tekstów, każdy kolejny będzie zawierał nowe litery i nowe trudności – dłuższe słowa, nowe połączenia sylabowe.

Z każdym tekstem wykonujecie mnóstwo różnorodnych ćwiczeń – podkreślacie i kolorujecie, wycinacie, układacie, dopasowujecie, wyszukujecie, opowiadacie, czytacie na czas 🙂

Praca z każdym tekstem zajmuje ok. 2-3 tygodnie. W regularności ćwiczeń pomoże Wam dziennik pracy oraz tabelka do odhaczania.

Po każdym tekście wykonujecie ćwiczenia sprawdzające, czy wszystko jest już przepracowane i można iść dalej.

Na koniec etapu planujemy świętowanie 🙂

Jak wygląda kurs od środka?

Gdy wykupisz dostęp do kursu musisz zalogować się na platformę kursową Pani od Czytania. Tam znajdziesz moduły zawierające lekcje, które trzeba przerabiać we wskazanej kolejności:

 1. Wstęp do Etapu 1 (wprowadzenie dla rodziców, przywitanie dla dzieci oraz zapoznanie z dziennikiem pracy)
 2. Praca z tekstem – podstawowe ćwiczenia (poznasz podstawowy schemat pracy z każdym tekstem w tym etapie, na przykładzie pierwszego tekstu)
 3. Praca z tekstami – nowości (w kolejnych lekcjach poznajesz nowe teksty i w każdym przechodzimy przez nowości – litery, sylaby, wyrazy)
 4. Zakończenie Etapu 1 (podsumowanie, zaplanowanie świętowania oraz zapowiedź 2 etapu kursu)

Każdy moduł to filmy wprowadzające, instruktażowe, pokazujące ćwiczenia i motywujące do działania oraz materiały do wydrukowania, potrzebne do ćwiczeń.

Do tego etapu kursu nie potrzebujesz żadnych dodatkowych materiałów do czytania, wystarczy drukarka, ołówek, kredki, nożyczki i stoper 🙂

Na przepracowanie całego etapu 1 potrzebujecie 12-18 tygodni. Dostęp do kursu na platformie otrzymujecie na 6 miesięcy.

Czy ten etap kursu czytania jest dla mojego dziecka?

Kurs mogą rozpocząć już dzieci 5 letnie – warunkiem jest znajomość 6 samogłosek ustnych (A, O, E, I, U ,Y) oraz 4 spółgłosek (M, T, L, K), a także umiejętność złożenia ich w proste sylaby otwarte (spółgłoska+samogłoska). Jeśli Twoje dziecko startuje z nauką czytania od zupełnych podstaw zajrzyj do Etapu 0 – tam zaczynamy od pierwszej samogłoski 🙂

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko nie jest już zbyt zaawansowane na Etap 1 zachęcam Cię do zrobienia testu diagnostycznego, który pomoże Wam ustalić który Etap jest dla Was odpowiedni.

Tak, to kurs dla nas!

Jeśli wszystko wskazuje na to, że 1 etap kursu Nauka czytania: Start jest dla Was – możecie zacząć już dziś! Klikając w poniższy link przejdziesz do formularza zakupu. Wypełnij go, opłać zamówienie, następnie poczekaj aż otrzymasz na maila dane do logowania i działaj! 🙂

Podstawowa cena 1 etapu: 250 zł
Dostęp do kursu na platformie otrzymujesz na 6 miesięcy.

PROMOCJA NA POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO – 200 zł za dostęp do etapu 1.