Pani od Czytania

Test diagnostyczny

Zrób test diagnostyczny i dowiedz się, jakich ćwiczeń potrzebuje Twoje dziecko

Założeniem testu diagnostycznego jest sprawdzenie co już mamy dobrze wyćwiczone, jaka jest nasza strefa najbliższego rozwoju, a jakie treści jeszcze muszą poczekać. Możesz go wykonać nawet, jeśli Twoje dziecko dopiero uczy się składać sylaby – dzięki niemu dowiesz się jakie są kolejne kroki do wyćwiczenia.

Na czym polega test diagnostyczny?

Test sprawdza szybkość czytania sylab o konkretnej budowie fonetycznej – od najprostszych (samogłosek) przez coraz trudniejsze (np. ma, mat, mta), aż do najbardziej złożonych (np. miach).

Podzielony jest na 3 etapy, zawierające coraz trudniejsze sylaby. Zaliczenie każdego z nich daje pewność, że dziecko poradzi sobie z tekstami o danej trudności fonetycznej. Do każdego etapu testu przyporządkowany jest konkretny etap kursu nauki czytania. Ilość punktów zebranych w teście powie Wam czy dany etap trzeba jeszcze trenować, czy można już pójść dalej.

Chcę wykonać test

Po wpisaniu danych w formularzu na Twoją skrzynkę email zostanie wysłany link potwierdzający chęć otrzymania testu. Następnie dostaniesz wiadomość z linkiem do pobrania pliku pdf oraz szczegółowymi wskazówkami jak pracować z dzieckiem.

Do wykonania testu będzie potrzebny wydrukowany arkusz z tabelkami, stoper i coś do pisania. Test można robić po kawałku, np. jedną stronę/tabelkę dziennie. Jeśli jakiegoś etapu nie uda Wam się zaliczyć (dokładna punktacja znajduje się w instrukcji) oznacza to, że właśnie ten etap musicie teraz trenować.

Co mam zrobić po wykonaniu testu?

Gdy już będziecie mieć wyniki zajrzyj do zakładki Nauka czytania – tam znajdziesz materiały do pracy z dzieckiem.

Zaliczony Etap 2 oznacza, że możecie próbować czytać książki z serii Czytam sobie (poziom 1 lub 2). Zaliczenie Etapu 3 oznacza, że żadna książka Wam nie straszna 🙂

Jeśli test czytania wyodrębnionych sylab wypadł dobrze, a mimo tego czytanie książek idzie z oporem, prawdopodobnie potrzebujecie materiałów z kursu Nauka czytania: Mistrz, aby usprawnić widzenie sylab w wyrazach i czytanie najbardziej złożonych słów.