Pani od Czytania

Nauka czytania: Start

Twoje dziecko dopiero zaczyna przygodę z czytaniem, albo zaczęło ją już jakiś czas temu, ale utknęliście w miejscu? Tutaj rozpoczniecie trening, który doprowadzi Was do sprawnego czytania książek! 🙂

Kurs on-line

Nauka czytania: Start to kurs, który przerabiacie samodzielnie w domu. Po zakupie otrzymacie dostęp do kursu, który krok po kroku przeprowadzi Was przez cały proces. Całość dzieli się na 3 etapy (+ wstępny Etap 0), które przerobicie w ok. 18-36 tygodni (czasem krócej lub dłużej, wszystko zależy od tego jak dużo będziecie ćwiczyć i czy napotkacie problemy).

Wstępny Etap 0 wypróbuj ZA DARMO

Dopiero zaczynacie przygodę z czytaniem, ale nie wiesz jak zacząć?

 • Jak uczyć dziecko liter?
 • Jak łączyć litery w sylaby i wyrazy?
 • Jak sprawić, aby dziecko chciało ćwiczyć?
 • Jak nie popełnić błędów podczas nauki?
W Etapie 0 znajdziesz wszystko co potrzebne, aby zacząć naukę czytania!
 • kart pracy z samogłoskami i spółgłoskami w sylabach
 • karty pracy ze zdaniami do czytania, układania, kolorowania
 • karty pracy do różnorodnych ćwiczeń z czytania
 • dziennik pracy do wydrukowania, który poprowadzi Was przez cały kurs
 • poradnik dla rodzica – z opisem kursu, opisem ćwiczeń i wskazówkami
 • film dla rodzica ze wskazowkami
 • filmy z ćwiczeniami do wspólnego oglądania i przerabiania przez dziecko i rodzica
Na czym polega nauka czytania z Panią od czytania?
 • oglądacie filmik i uczycie się jak wykonywać ćwiczenia, później powtarzacie je w domu w kolejnych dniach
 • razem wycinamy, kolorujemy, układamy, dopasowujemy
 • wyniki ćwiczeń notujecie w dzienniku pracy i widzicie, że w miarę treningu stają się coraz lepsze 🙂

Dostęp do całego Etapu 0 możesz otrzymać bezpłatnie na 30 dni, rejestrując się w platformie kursowej Pani od Czytania. Kliknij w poniższy przycisk, aby poznać szczegóły i zobaczyć jak wygląda kurs od środka 🙂

Nauka czytania: Start – pakiet podstawowy

Pakiet podstawowy to 3 Etapy pracy nad czytaniem, dzięki którym przejdziemy od znajomości niektórych liter do czytania wszelkich książek.

Każdy Etap składa się z 6 podstawowych tekstów, dostosowanych do aktualnych umiejętności dziecka. Na bazie wyrazów i sylab z testów stworzone są ćwiczenia, które pomagają opanować dany Etap i wyćwiczyć sprawne czytanie konkretnych form fonetycznych. Dzięki temu ćwiczymy nie tylko tekst, ale przygotowujemy się do sprawnego czytania wszelkich tekstów o podobnej trudności.

Oprócz tekstów w każdym Etapie znajdziecie dodatkowe ćwiczenia, które pomogą w przypadku pojawienia się trudności, jakie możemy napotkać w procesie nauki.

Poniżej znajdziesz opis każdego Etapu oraz przykładowy fragment tekstu do pobrania wraz z ćwiczeniami do wypróbowania. Jeśli wykonałeś test diagnostyczny i wiesz, który Etap jest odpowiedni dla Twojego dziecka – pobierz fragment i sprawdź, czy Wam się spodoba 🙂

Etap 1

Etap 1 ma wprowadzić dziecko w świat czytania sylabowego, usprawnić łączenie liter w proste sylaby, a sylab w proste słowa. Trenujemy analizę i syntezę słuchową i wzrokową, oraz słuch fonematyczny. Po zakończeniu tego Etapu Twoje dziecko będzie umiało przeczytać proste teksty i przygotuje się do pracy z trudniejszym materiałem. Idealnie byłoby mieć ten etap zakończony przed rozpoczęciem 1 klasy.

Etap 2

Etap 2 do bazy z Etapu 1 dodaje sylaby i wyrazy o trudniejszej budowie fonetycznej – pojawiają się zbitki spółgłoskowe, wyrazy są bardziej złożone, wprowadzamy zmiękczenia przez „i” zakończone samogłoską. Dzięki temu przygotowujemy się do czytania trudniejszych tekstów, uczymy się widzieć sylaby w bardziej skomplikowanych wyrazach.

Po zakończeniu tego Etapu możemy zmierzyć się z książkami z Poziomu 2 z serii Czytam Sobie – jako BONUS do tego etapu otrzymasz film z ćwiczeniami usprawniającymi czytanie książek!

Etap 3 w przygotowaniu

Etap 3 stopniowo wprowadza dwuznaki i zmiękczenia przez kreskę, a także wyrazy o znacznym stopniu trudności. Ten Etap ostatecznie przygotowuje dziecko do przeczytania każdego tekstu, uczymy się czytać skomplikowane, kilkuliterowe sylaby oraz widzieć je w wyrazach. Po zakończeniu tego Etapu trenujemy już głównie na książkach, lub możemy skorzystać z dalszych materiałów „Nauka czytania: Mistrz”.

Cena podstawowa Etapu 3: 250 zł (dostęp w platformie kursowej na 6 miesięcy)