Pani od Czytania

Nauka czytania: Start Etap 2

Jak nauczyć dziecko czytać?

Twoje dziecko trenuje czytanie od jakiegoś czasu, udaje mu się złożyć proste wyrazy, ale w trudniejszych połączeniach liter gubi się, czytanie jest męczące i zajmuje zbyt dużo czasu? Do tego może dojść zgadywanie, zmiana końcówek wyrazów i kłopot ze zrozumieniem treści. Takie problemy mogą dotyczyć uczniów 1-2 klasy, a czasem nawet 3. Jeśli widzisz je u swojego dziecka koniecznie czytaj dalej!

Ja już chcę czytać szybko całe wyrazy!

To oczywiście marzenie dziecka i Twoje. Dlatego siadacie do książki i ćwiczycie, ale wciąż nie wychodzi dobrze… Jaka jest tego przyczyna? Najczęściej to pewne braki na wcześniejszym etapie nauki, zbyt mało “pracy u podstaw” sprawia, że ciężko jest sobie poradzić z książką.

To trochę tak, jakby bez porządnego treningu jazdy samochodem od razu wsiąść do sportowego auta i wcisnąć gaz do dechy. Jeśli nie mamy zautomatyzowanych pewnych umiejętności, nie wiemy jak dobrze technicznie pokonywać zakręty możemy łatwo wypaść z drogi. W takiej sytuacji, jeśli naprawdę chcesz dobrze nauczyć się jeździć, musisz trochę obniżyć poprzeczkę, poćwiczyć w wolniejszym tempie odpowiednią technikę, wyodrębnić elementy, które teraz nie wychodzą dobrze i wyćwiczyć je osobno. Dzięki temu gdy ponownie wrócisz na tor wyścigowy będziesz gotowy na maksymalną prędkość 🙂

Właściwy trening może zdziałać cuda

Jaki to jest w takim razie właściwy trening czytania? Na pewno dostosowany do aktualnych umiejętności dziecka – nie za łatwy, nie za trudny. I nie polega po prostu na czytaniu książki! To ćwiczenia elementów, dzięki którym nasz mózg potrafi czytać szybko i sprawnie:

 • syntezy liter w złożone sylaby
 • koncentracji i dokładności w przetwarzaniu wzrokowym
 • widzenia sylab w nowych wyrazach
 • szybkości rozpoznawania sylab i wyrazów

A to wszystko w przyjemnych i motywujących dziecko zabawach. Brzmi ciekawie? Jeśli chcesz wypróbować taki trening ze swoim dzieckiem koniecznie sprawdź mój kurs Nauka czytania: Start 🙂

Skuteczny kurs nauki czytania

Cały kurs Nauka czytania: Start został stworzony z myślą o dzieciach, które chcą od początku nauczyć się czytania dobrze. Jednak dzieci, które już zaczęły naukę i utknęły w pewnym punkcie mogą dołączyć do kursu od dowolnego momentu.

Etap 2, który chciałam Ci przedstawić na tej stronie, jest przeznaczony dla dzieci, które znają już sporo liter lub wszystkie, potrafią je łączyć w proste sylaby otwarte i zamknięte (3-literowe), ale mają jeszcze problem z dłuższymi, bardziej skomplikowanymi słowami i nie potrafią ich czytać sylabami.

Etap 2

Przechodząc przez 2 etap kursu Twoje dziecko:

 • wzmocni szybkość i automatyzm w czytaniu sylab ze zbitkami spółgłoskowymi (np. “ska”, “mta”), zmiękczeniami przez “i” po których jest samogłoska (np. “mio”, “wie”) oraz sylab z wieloma trudnościami (“stem”, “wiel”, “plac”, “dniu”)
 • nauczy się szybko i sprawnie składać słowa z trudniejszych sylab (np. spotkanie, nurkuje, górski, problem)
 • nauczy się widzieć sylaby w trudniejszych wyrazach niepodzielonych i czytać sylabami wyrazy nowe, nieznane
 • będzie trenowało czytanie na ograniczonej ilości materiału, ale bez efektu “uczenia się tekstów na pamięć”
 • skupi się nie tylko na czytaniu, ale także na rozumieniu treści
 • oprócz samego czytania wytrenuje koncentrację, spostrzegawczość, percepcję i pamięć wzrokową, przetwarzanie wzrokowe od lewej do prawej, szybkość przetwarzania wzrokowego
 • nauczy się dobrze czytać książki (na razie na poziomie 2 serii Czytam sobie – bez dwuznaków) i pracować z książkami, aby zwiększać tempo czytania

Co zawiera kurs nauki czytania?

Podczas Etapu 2 przepracujecie 6 tekstów, każdy kolejny będzie zawierał nowe litery i nowe trudności – dłuższe słowa, nowe połączenia sylabowe.

Z każdym tekstem wykonujecie mnóstwo różnorodnych ćwiczeń – podkreślacie i kolorujecie, wycinacie, układacie, dopasowujecie, wyszukujecie, opowiadacie, czytacie na czas 🙂

Praca z każdym tekstem zajmuje ok. 2-3 tygodnie. W regularności ćwiczeń pomoże Wam dziennik pracy oraz tabelka do odhaczania.

Po każdym tekście wykonujecie ćwiczenia sprawdzające, czy wszystko jest już przepracowane i można iść dalej.

Na koniec etapu planujemy świętowanie 🙂

Jak wygląda kurs od środka?

Gdy wykupisz dostęp do kursu musisz zalogować się na platformę kursową Pani od Czytania. Tam znajdziesz moduły zawierające lekcje, które trzeba przerabiać we wskazanej kolejności:

 1. Wstęp do Etapu 2 (wprowadzenie dla rodzica, przywitanie z dziećmi oraz zapoznanie z dziennikiem pracy)
 2. Praca z tekstem – podstawowe ćwiczenia (poznasz podstawowy schemat pracy z każdym tekstem w tym etapie, na przykładzie pierwszego tekstu “Kuba i Gaja”)
 3. Praca z tekstami – nowości (w kolejnych 5 modułach poznajesz nowe teksty i w każdym przechodzimy przez nowości – litery, sylaby, wyrazy)
 4. Zakończenie Etapu 2 (podsumowanie, zaplanowanie świętowania)
 5. BONUS – Praca z książką (bonusowy moduł, w którym poznacie serię książek “Czytam sobie” oraz zobaczycie jakie ćwiczenia można na niej wykonywać, aby zwiększać tempo czytania)

Każdy moduł to filmy wprowadzające, instruktażowe, pokazujące ćwiczenia i motywujące do działania oraz materiały do wydrukowania, potrzebne do ćwiczeń.

Do tego etapu kursu nie potrzebujesz żadnych dodatkowych materiałów do czytania, wystarczy drukarka, ołówek, kredki, nożyczki i stoper 🙂 Po zakończeniu etapu będą nam potrzebne dodatkowo 3 książeczki z serii “Czytam sobie”, aby szlifować na nich czytanie i przygotować do 3 etapu kursu, w którym wprowadzimy dwuznaki.

Na przepracowanie całego etapu 2 potrzebujecie 12-18 tygodni. Dostęp do kursu na platformie otrzymujecie na 6 miesięcy.

Czy ten etap kursu czytania jest dla mojego dziecka?

Etap 2 jest odpowiedni dla dzieci, które ukończyły 1 etap kursu lub znają dobrze większość liter, potrafią je łączyć w sylaby proste i zamknięte (3-literowe). W etapie 2 przejdziemy od prostych tekstów, przez coraz bardziej złożone, aż do umiejętności czytania książek.

Jeśli Twoje dziecko startuje z nauką czytania od zupełnych podstaw zajrzyj do Etapu 0 – tam zaczynamy od pierwszej samogłoski 🙂

Jeśli zastanawiasz się, czy etap 2 jest właściwy dla Twojego dziecka zachęcam Cię do zrobienia w domu testu diagnostycznego, który pomoże Wam ustalić który etap jest dla Was odpowiedni.

Tak, to kurs dla nas!

Jeśli wszystko wskazuje na to, że 2 etap kursu Nauka czytania: Start jest dla Was – możecie zacząć już dziś! Klikając w poniższy link przejdziesz do formularza zakupu. Wypełnij go, opłać zamówienie, następnie poczekaj aż otrzymasz na maila dane do logowania i działaj! 🙂

Podstawowa cena 1 etapu: 250 zł
Dostęp do kursu na platformie otrzymujesz na 6 miesięcy.

PROMOCJA NA POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO – 200 zł za dostęp do etapu 2.